Mých 8 „Aha“ momentů

vše o budování svalové hmoty a síly...

Moderátoři: pascal, keba

Máťa
Supporter

Mých 8 „Aha“ momentů

Příspěvekod Máťa » 9. srp 2011 18:38

Mých 8 „Aha“ momentů
Chris Shugart

Namísto ležení v knihách, diskutování na internetových fórech a hledání toho nejlepšího tréninku a stravovacího plánu, jednodušše něco vyzkouším a vidím jestli to funguje. Tyto mé experimenty někdy vedou k „aha“ momentům – poznáním, která změní vše. Takže po příkladu Mikea Robertsona, Tima Henriquese a alwyn Cosgroveové i já se o ně podělím.

Aha moment 1: Sebelepší trénink nezlepší špatnou stravu

Když jsem poprvé dokončil opravdovou dietu ve stylu bodybuilderů, byl jsem doslova šokován výsledky. Když jsem se podíval do zrcadla, pomyslel jsem si: „Tak tohle měly všechny ty tréninky, ranní aerobky a spalovače tuku udělat!“

A jaká že byla ta zázračná dieta ? Nic zvláštního. Prostě jsem ubral sacharidy. Pointa je v tom jak rychle jsem se zbavil tuku – to mě šokovalo. Poznal jsem, že špatnou stravu nevykompenzuje sebelepší trénink.

Jindy, před lety, jsem upravil svoji stravu tak abych shodil tuk a přitom jsem se řídil tréninkem ABBH od Chada Waterburyho. Takto jsem shodil okolo 5kg tuku.
O pár měsíců později jsem zvýšil kalorie spolu se sacharidy a při tom samém tréninku nabral 5kg. Ten samý trénink, odlišné výsledky.

Lekce: Tvrdý trénink je auto, ale strava je volant.

Většina lidí se soustředí výhradně na plán cvičení. Vynechávají články o výživě a přeskakují rovnou na články typu „Vybudujte vrcholek bicepsu!“

„Jaký je nejlepší trénink pro přibírání?“ Ptají se na fórech. „Jaký je nejlepší trénink pro shazování?“

Pravda je ale taková, že podstatné změny v tělesné kompozici jsou způsobeny více tím co jíme, a ne tím jak zdviháme železo nebo jaký typ kardia děláme. Vysoké nebo nízké počty opakování? Stálá tepová frekvene nebo HIIT? Fullbody nebo split? Pokud vaše strava nestojí za nic, pak tyto věci už nehrají takovou roli.

Ano, trénujete tvrdě základní cviky s volnou vahou, to je jasné. Ale výsledky vašeho snažení jsou dány tím co jíte.

Vypadáte jako koule, přestože trávíte hodiny v posilovně každý týden? Může za to vaše strava.

Vypadáte jako tyčka, navzdory tomu že polykáte „muscle mega mutant“ suplementy? Může za to vaše strava.

Jestliže nejste spokojeni s vaším vzhledem a s tím spojeným pokrokem, chyba pravděpodobně není v počtu opakování a serií vašeho tréninku ale ve stravě.

Většina lidí jsou bestie v posilovně a slaboši v kuchyni. Trénují tvrdě a vyzkouší každý vyčerpávající tréninkový program, ale nemají vůli jíst ta správná jídla ve správný čas a správném množství. A jejich vzhled je toho důkazem.

Dejte si do pořádku vaší stravu jednou a provždy a já vám garantuji že prožijete svůj vlastní aha moment.

Aha moment 2: Úsilí trumfuje tréninkový program

V každé posilovně na svetě jsou lidé kteří nedřepují, používají příliš mnoho strojů, mají špatnou techniku a cvičí biceps v kleci na dřepy.

Nevedou si tréninkový deník, ignorují potréninkovou stravu, provádějí pouze částečný rozsah pohybu, dělají příliš mnoho kardia při stálé tepové frekvenci a používají mnoho izolovaných cviků. Ve zkatce prostě ignorují všechna „pravidla“, kterými by se měli řídit.

A přesto jsou větší a svalnatější něž ty s 10000 příspěvky na fóru – člověk, který dělá všechno „správně.“

Co se to sakra děje? Dobře, někteří mají skvělou genetiku a používají steroidy, ale spousta ne. Takže jaké je jejich tajemství? Je to:

Úsilí.

Přetěžují se a v každém tréninku jedou naplno. A to úsilí podržte se přetrumfne jakýkoli zázračný tréninkový program od nejnovějšího internetového guru.

Úsilí je klíč. Trénujte tvrdě a brutálně. Nechte tu žílu na čele vylézt. Pokud nejste daleko od omdlení když činku ukládáte do stojanů, jste na správné cestě.

Můžete chodit do posilovny sedm dní v týdnu, zvedat váhy, spát na benchové lavici. Ale nedosáhnete svých cílů beze snahy. Vaše docházka do posilovny neznamená nic, jestliže po tréninku nefuníte jako lokomotiva, nezadržujete blití a nejste propocení až na kost.

Po všem co bylo řečeno výše, tréninkové programy jsou dobrou věcí. Donutí vás trénovat novým způsobem, jaký byste sami nevyzkoušeli. Ale nic moc rutina cvičená s obrovským úsilím bude efektivnější než ta „nejlepší“ prováděná lajdácky.

Tip: Jestliže posilujete a přitom držíte v druhé ruce mobil, vaše úroveň úsilí je nedostatečná.

Zvolte si dobrý tréninkový program od nějakého z mnoha expertů zde na Testosterone Muscle, ale nezabývejte se příliš jeho detaily, namísto toho vložte úsilí do tréninku.

Aha moment 3: Steroidy mění pravidla hry

Se steroidy jsem přišel do kontaktu už před více než deseti lety. Byl to krátký experiment a rychle jsem zjistil, že to není nic pro mě, ale vyzkoušel jsem to. Sám na sobě jsem si ověřil, že steroidy znamenají velký rozdíl v každém ohledu kulturistiky.

Jestliže vám člověk co je na steroidech nabídne radu ohledně tréninku či stravování, neberte ho doslova. To co funguje pro něj nemusí fungovat pro vás. Některé nejhorší rady ohledně posilování, stravy a suplementů ve skutečnosti pochází od uživatelů steroidů.

Steroidy změnily pravidla hry. Umožňují velkou flexibilitu při nabírání, odpočinku, silovém tréninku, atletice, stravování a všeho ostatního.

Steroidy někdy způsobí že se z liftera stane ignorant. K čemu by mu bylo studium a lepší strava, když už tak je větší než všichni ostatní? To co dělá v posilovně je efektivní (díky steroidům), tak proč se vzdělávat?

To často vede uživatele steroidů ke skončení s posilovnou, potom co přestane sypat. Prostě neví jak dosáhnout pokroku bez chemie. A z psychologického hlediska nezvládá chození do posilovny každý den, když je přitom stále menší a menší. Nakonec to dojde do extrému kdy si řekne: „Nesypu, nemá to cenu.“

Steroidy a podobná chemie nefungují bez úsilí. Samozřejmě. Ale spolykejte dostatečné množství pilulek a jakýkoli tréninkový program a strava zafunguje. Jestli ještě někdy uvidím nějakého pitomce mluvit o tom jak program XYZ funguje nebo jak efektivní je tekutý kreatin, když má přitom prdel rozpíchanou od injekcí s anaboliky, přísahám že se pobliju.

Omlouvám se, ale jestli jste těžkej sypač, vaše rady mají pro naturálního cvičence malou hodnotu. Jestliže chce někdo opravdu dobré informace, promluví si s naturálním lifterem, který dosáhl stejných cílů jaké má on sám, ne nějaké opice na steroidech.

Aha moment 4: Záleží na tělesné kompozici, ne na váze

Posilování jsem začal brát vážně, když jsem vážil 72kg. Nejvyšší váha které jsem dosáhl byla okolo 104kg. A víte co? Vypadal jsem na nic.

Pro mé ego bylo bolestivé uznat fakt, že nejlépe jsem vypadal, když jsem vážil pod 90kg. Konec konců 90kg byla moje meta, když jsem vážil 70kg. Ale jaký je smysl „přibírání,“ když spousta té hmoty je pouze přebytečný tělesný tuk? Nevypadal jsem dobře, necítil jsem se dobře a ženský se za mnou neotáčely. Ale byl sem „velkej“ a ostatní „velký“ borci v posilovně mě poplácávali po zádech.

Musel jsem se naučit ignorovat číslo na váze a soustředit se na zrcadlo, a to mi řeklo že na sobě mám pořád moc tuku. Musel podstoupit Velocity diet abych se konečně dostal pod 10% tělesného tuku.

Jo, je to tak. Mám pod 90kg. Jistěže pár mých „velkých“ kámošů v posilovně si mě kvůli tomu dobíralo. To je v pořádku. Moje poslední tři přítelkyně byly modelka pro Playboy, fitness závodnice a bývalá roztleskávačka. Takže až tolik mi to popichování „napumpovaných“ kolegů v posilovně nevadilo.

Tu poslední část jsem nenapsal proto abych se vytahoval, ale abych ukázal pointu: Pokud jste zkušený dříč, který cvičí hlavně proto aby vypadal dobře, pak další objemový jídelníček při už tak velkém břichu asi nebude to pravé ořechové. Možná nastal čas jednoduše snížit úroveň tuku a vyrýsovat to co je pod ním, kašlete na váhu.

Po dlouhá léta jsme slýchávali radu: „Musíš hodně žrát abys byl velkej.“ A zatímco je pravda, že potřebujete adekvátní množství kalorií k budování svalů, nepotřebujete jich přeci tolik aby jste opět sklouzli k tělu velryby.

Brutální přejídání doprovázené hromaděním tuku nevede k vyšším přírůstkům svalů, než stravování se při adekvátním množství kalorií. „Adekvátní“ znamení vyšší než udržovací, ale neznamená to přežírání se junk foodu.

Jakožto lidé kteří rádí jedí, chceme věřit tomu, že prasečí přejídání se všeho možného nám umožní dosáhnout našich cílů. Konec konců je to zábavné, stravování se je smyslový impulz, stejně jako sexuální chtíč. Proto není těžké přesvědčit většinu chlapů k přežírání se. Je to příjemné. Ale postoj „prostě kurva žer“ je blbá racionalizace, chabá výmluva a když na to přijde, prostě lenost.

Tento postoj vedl ke generaci tvrdě trénujících „oplácanců“, kteří si buďto myslí že se musejí pořád přejídat aby byli větší a nebo už to dělají tak dlouho, že si vytvořili špatné stravovací návyky a zničili svoje zdraví.

Chcete vědět ještě něco? Chlapský kozičky nepřijdou nikomu atraktivní. Stejně jako těhotenská bříška. Trénujete proto abyste zapůsobili na ostatní tlusťochy v posilovně, nebo abyste zapůsobili na opačné pohlaví?

Pokud jste druhý případ, snižte úroveň tuku. Můžete být překvapeni. Za předpokladu že se pod ním nalézá nějaké to svalstvo, můžete vypadat po shození pár kil dokonce „větší.“

Vybudovali jste si svaly. Teď je ukažte. Sledujte tělesnou kompozici, ne ručičku na váze.

Aha moment 5: Naslouchejte každému, zbožňujte nikoho

Navzdory naudužívání anabolik a zeusovské genetice, jsem se od profesionálních bodybuilderů pár věcí naučil. Myslete si o nich co chcete, ale tihle borci dovedli aha moment 2 k dokonalosti.

Také jsem se naučil spoustu věcí od trenérů, kteří se specializují na atletiku. To samé platí pro trenéry lifterů, strongmanů a vzpěračů. Ale nejhorší věc, kterou jsem kdy udělal byla ta, že jsem si osvojil jednu tréninkovou filozofii, přičemž jsem zavrhl ty ostatní.

Je mi líto výkonnostní trenéři, ale bicepsové zdvihy fungují, alespoň co se kulturistiky týče. Takže nezavrhujte leg press a další cviky na strojích. Už mě unavuje pomlouvání tréninkových metod a cviků výkonnostními trenéry, když přitom vybudovaly tisíce skvěle vypadajících cvičenců během spousty let. Tyhle cviky nemusejí být funkční nebo mít carryover na ostatní sporty, ale budují svaly, a to je pro estetického kulturistu dostačující.

Na druhou stranu jsem se od výkonnostních koučů naučil spoustu cviků na střed těla a svaly svalového korzetu. A jak některé typy tréninků mohou vést k hypertrofii a rapidnímu úbytku tuku. Taky jsem se naučil, že ze sprintů je dobrej zadek. Takže za to díky.

A je mi líto siloví trenéři, ale vaše dvdčka o zkrácení vzdálenosti, kterou musí urazit činka při bench pressu abych vytlačil víc na mě neplatí. Nesoutěžím a benchuju proto abych vybudoval hrudník, triceps a ostatní svaly. Chci dlouhý rozsah pohybu abych mohl svaly více procvičit a tím docílit lepšího rozvoje. Ale díky za skvělé tipy ohledně zapojení tricepsu. O tricepsu víte mnohem více, než kdejaký expert na kulturistiku.

A omlouvám se vzpěrači, ale mě prostě nezajímá váš sport ani cviky, které zahrnujete, ale některé z nich používám protože jsou skvělé na trapézy.

Už vám to došlo? Nebraňte se žádné rutině, ale nenásledujte slepě tréninky profesionálů, jestliže nehodláte soutěžit v jejich sportu. Z většiny jsme průměrní chlapi, kteří chtějí trénovat tvrdě a nevypadat průměrně. Nejsme elitní sportovci nebo soutěžní kulturisté, kteří obětují svůj život sportu.

Ale můžeme se vzít trochu od každého a použít tyto vědomosti ke zlepšení nás samotných: větší, štíhlejší, silnější, zdravější. Ať už je váš cíl jakýkoliv.

Aha moment 6: Čím více vaříte, tím lépe vypadáte

Nadpis mluví sám za sebe, já pouze dodám:

Od té doby co si vařím, jsem nenarazil na jídlo, ve kterém by byla přemíra tuků, přeslazený sirup, nebo jiné hnusy, které najdete v balených jídlech a dokonce i v některých restauracích.

Je zábavné jak to funguje.

Aha moment 7: Je to všechno v hlavě

Na vysoké škole jsem bojoval s obezitou, zatímco jsem dokončoval studium psychologie. To jak k sobě ty slova – studium chování a fyzická přeměna – pasují, to byl teprve pořádný aha moment.

Tlustí lidé vědí proč jsou tlustí. A vědí jak se jejich problému zbavit, ale nic pro to nedělají.

Ať už je váš cíl nižší procento tělesného tuku nebo něco jiného, vědomostí nestačí. To co potřebujete je vědomosti aplikovat. A to začíná v hlavě. Radit obéznímu člověku nejíst sračky, je jako radit alkoholikovi aby tolik nechlastal.

No fakt? Nekecej.

Musíte jít opravdu do sebe a provést permanentní, zdravou změnu. Nenechte se zmýlit: Psychologie – duševní hledisko tréninku a stravování – je alfou i omegou příběhu kulturisty. Není to základní kámen, je to pojivo obsažené v každé úrovni.

Náprava chování, zbavení se špatných návyků, osvojení si těch dobrých, obranné mechanismy, motivace, nálada a stovky dalších věcí spadají do psychologie. Ignorujte to a váš sen zůstane pouze snem.

Aha moment 8: Na zdraví záleží

Zkuste se soustředit na rozvoj lýtek potom co vám doktor řekl že vám hrozí srdeční choroba nebo rakovina.

To nelze.

Zdraví a snaha o dlouhověkost jsou stejně důležité jako velké svaly a pekáč buchet místo břicha. Na žádné z těch věcí nezáleží bez dobrého zdravotního stavu.

Proto věřím, že vaše chechtáky na suplementy by v první řadě měly být utraceny za prevenci proti chorobám a možná prodloužení vašeho života.

Buďte moudří: Cvičte abyste si prodloužili život a užili si to.

Závěr

Moje vlastní aha momenty se nemusí shodovat s těmi vašími. To je v pořádku. Nikdo nemá stejné podmínky, genetiku ani cíle.

Ale možná jsem vám dal pár věcí k zamyšlení. S trochou štěstí vyzkoušíte pár nápadů a zažijete svůj vlastní aha moment.

Přeloženo z originálu http://www.t-nation.com/free_online_art ... oments&cr=

Kaduhaz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Kaduhaz » 9. srp 2011 18:54

Díky za překlad :)
Ale zajímalo by mě jedno..
"Můžete chodit do posilovny sedm dní v týdnu, zvedat váhy, spát na benchové lavici. Ale nedosáhnete svých cílů beze snahy. Vaše docházka do posilovny neznamená nic, jestliže po tréninku nefuníte jako lokomotiva, nezadržujete blití a nejste propocení až na kost."
V jinejch článcích zase čtu, že člověk by z posilovny neměl odcházet uplně na sračky..tak jak teda? :lol:
"Jaká je vaše sexuální orientace?"
"Jsem katolický kněz."
Obrázek

truxinho

Příspěvekod truxinho » 9. srp 2011 19:39

Každej má jínej přístup, záleží, k čemu se sám přikloníš :) To je jako se vším..
Čistého svědomí nedosáhnete omýváním rukou.

Máťa
Supporter

Příspěvekod Máťa » 9. srp 2011 19:41

Já si to vyložil tak, že autor vyloženě přehání aby ukázal důležitost toho abychom trénink nebrali jako "nutný zlo" a nechodili tam vyloženě z donucení (proč taky dělat něco co tě nebaví).
Samozřejmě že trénovat pokaždé do selhání se po čase vymstí ale podle mě je to furt lepší než se flákat.
Je třeba to brát s trochou nadsázky:)

Sonny360

Příspěvekod Sonny360 » 9. srp 2011 20:32

parádní článek :wink:

J_Dogg
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 9. srp 2011 20:56

Kaduhaz píše:Díky za překlad :)
"Můžete chodit do posilovny sedm dní v týdnu, zvedat váhy, spát na benchové lavici. Ale nedosáhnete svých cílů beze snahy. Vaše docházka do posilovny neznamená nic, jestliže po tréninku nefuníte jako lokomotiva, nezadržujete blití a nejste propocení až na kost."
V jinejch článcích zase čtu, že člověk by z posilovny neměl odcházet uplně na sračky..tak jak teda? :lol:

Viz. bod 5. Někteří trenéři, jako např. Thibaudeau nebo Waterbury to opravdu říkají, že po tréninku je třeba odejít domů čerstvý. Jinak se nedá udržet vysoká frekvence procvičení jednotlivých svalových skupin. Jiní trenéři, články od nich se objevují v populárních muscle magazínech, tvrdí něco jiného, totiž takové bláboly jako "no pain, no gain" a podobně. Prostě poslouchej různé názory, zkoušej různé postupy, to je nejlepší rada, neposlouchej nikoho absolutně.

Ten článek je brán s lehkou nadsázkou, jak píše Máťa, ale co píše v jednotlivých bodech, s tím naprosto souhlasím.

stanley
Supporter

Příspěvekod stanley » 9. srp 2011 21:01

ono je to uhol pohladu a v akom kontexte to hovoris ... vis hovorit nekomu kto si zajde do posilke na bench, pekdek a skotovku a furt tam ma to iste, ze ma z posilky odchadzat cerstvy je neco ine ako toho hovorit nekomu kto ide stotisic dropsetov a vynutene opacka odmrte do mrte ...
All of the technical perfection in the world means nothing if someone lacks the volition to break a maximal weight off the floor and force it to lockout.

J_Dogg
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 9. srp 2011 21:17

Ještě k tomu bodu 2: Zkusím to vysvětlit na příkladu: je člověk A - cvičí 3 roky splity, chodí 4krát týdně do posilky, za tu dobu nevynechá jediný trénink, správně jí a zlepšuje se, je člověk B, který cvičí 3 roky, od začátku cvičí vysokofrekvenční tréninky, ale fláká to, vynechává často tréninky, dlouho se baví mezi sériemi, špatně a málo jí. Výsledky mluví jasně pro člověka A. Úsilí jednoznačně zvítězilo nad tréninkovým programem. V případě člověka B, tréninkový program měl super, ale úsilí dost slabé. Je to hlavně o konzistenci, úsilí, ale i o tréninkovém programu, ale první dva faktory jsou rozhodující.

Korba 11
Supporter

Příspěvekod Korba 11 » 9. srp 2011 21:50

Kvalitní překlad, díky :wink:
Jinak s úplně všemi body souhlasím, Chris to vidí stejně jako já.
Jeho revírem je činkárna, jeho tempo je vražedné, jeho protivníci jsou pumpovací slečinky, obsazené dřepovací klece a zavřená posilovna... Korba 11 cvičí ve dne v noci!

Babis
Supporter

Příspěvekod Babis » 9. srp 2011 23:08

Díky, pěkně se to četlo a vnuklo mi to zajímavý věci k zamyšlení 8)

Triskač

Příspěvekod Triskač » 10. srp 2011 15:51

Bod 4 a 5 sa mi paci najviac.Bolo tu zopar takych ludi ktorych opisuje v tychto bodoch.Clovek typu zer zer a necvic biceps :lol: paci sa mi ze toto je forum pre vsetkych sportovcov rozneho druhu.A som rad ze to tu neskoncilo ako forum anti gaynes divych svin :D

Jirkas

Příspěvekod Jirkas » 10. srp 2011 16:17

Ono kdyz clovek cvici 4-5x tydne, tak se to udelat neda. Ale me osobne vyhovuje nejvic jit dvakrat tydne a procvicit pokazdy 3/4 tela a tak, ze odsud opravdu odchazim na sracky, ale pak mam dost casu zas na regeneraci a zlepsuju se furt :)

Edit: samozrejme nezavrhuju druhou variantu, tam je urcite taky dobrej progress, ale je to casove narocnejsi a me proste nebavi cvicit na pul plynu :)
You gotta search within you, you gotta find that inner strength and just pull that shit out of you and get that motivation to not give up and not be a quitter, no matter how bad you wanna just fall flat on your face and collapse

Lofas
Supporter

Příspěvekod Lofas » 22. srp 2011 18:02

fest dobrý članok.-.. hned prvý bod je ale môj najvačší problem.. dnes som mal konečne v robote volno a bol si azcvičiť dopjdem domov a prvé čo som si dal bol rožok so salámou :(

Trhačky, a rukavice spôsobuju gynekomastiu !! znižuju TST a zvyšuju estrogen!!

Marek.R

Příspěvekod Marek.R » 23. srp 2011 11:10

Myslíte že trénink 3x týdně 1,5 hodiny stačí - i když se upraví strava mě to přijde strašně málo ....

Někde zase píšou že stačí 3 hodiny týdně ... Celkem to člověka mate když kámoš cvičí ani ne 2 hodiny týdně a je hubeny vyrysovaný a druhý trénuje pomalu 20 hodin týdně což je celkem hodně zvedá pomalu 140-160 na bench pořád běhá - ve stylu TABATA několik kilometrů dříč jak hrom a pořád má 135 kg tuku pomalu taková velká hodně silná zavalitá koule tuku.

Na té stravě asi opravdu něco bude ...... :D

Kolik hodin je podle vás ideální trénovat týdně a kolik tak trénujete (pro představu) dík

Lofas
Supporter

Příspěvekod Lofas » 23. srp 2011 19:42

Timpa píše:Kolik hodin je podle vás ideální trénovat týdně a kolik tak trénujete (pro představu) dík

trénoval som všeliako.. niekedy 3xtýždene napr v bearovi po 1,5 hodky, v quatre dyname od 20 do 60minut, niektoré treningy aj 2 hodiny. za 5 týždnov idem FST7 kde budem 4dni v týždni po 3,5hod. možno aj dlhšie... na každom tréningu bolo nieoč zaujímave takže tažko povedať čo je ideálne dlhá doba :)

Ak si niekto mysli,ze je lepsi ako ja nech zdvihne ruku.ja mu ju zlomim

Trhačky, a rukavice spôsobuju gynekomastiu !! znižuju TST a zvyšuju estrogen!!

Zpět na “Trénink”